RSS

>Dari to, ko tu dari, tad, kad tu to dari

07 Jan

>

“A famous Zen story describes a teacher who told his students to put their full attention on whatever they were doing, one thing at a time. They practiced hard. They ate while they ate and read while they read. One day, they noticed that the teacher was eating breakfast and reading the newspaper. A brave student approached him, bowed, and said, “Teacher, you tell us to walk while we walk and talk while we talk. But we notice that while you eat, you read.” The teacher nodded his head and said, “When you eat, eat, when you read, read, but when you eat and read, eat and read.”

Slavens Zen ( dzenbudisma?) stāsts vēsta par skolotāju, kurš teicis saviem studentiem, lai lai velta pilnīgu uzmanību tam, ar ko viņi nodarbojas, uz tikai to vienu lietu.Viņiem gāja grūti “. Tie ēda, kamēr tie ēda un lasīja, kamēr tie lasīja. Vienu dienu, viņi pamanījuši, ka skolotāja ēda brokastis un lasīja avīzi. Kāds drosmīgs students tuvojās viņam, paklanījās, un teica: “Skolotāj, jūs likāt mums staigāt, kamēr mēs staigājam un runāt, kamēr mēs runājam. Bet ēs ievērojām, ka, kamēr jūs ēdat, jūs lasāt.” Skolotājs pamāja ar galvu un teica: “Kad jūs ēdat, ēdiet, kad jūs lasāt, lasiet, bet, ja jūs ēdat un lasāt, ēdiet un lasiet.”

Advertisements
 
1 komentārs

Posted by uz 07/01/2009 in pārdomas/pārdomām

 

One response to “>Dari to, ko tu dari, tad, kad tu to dari

  1. Queen of the Armchair aka dzintrastitcheries

    09/01/2009 at 12:25

    >Labdien!!! Manu Vecmamin ira no Liepaja!!~ Es ir Australija…lovely to meet you on your blog…am excited to have found you…Dzintra

     

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s