RSS

Ābolu pīrāgs

30 Aug

Šīs “vasaras” vētraini lietainais laiks mūsmājas ir pārpludinājis ar milzīgiem pusnonākušiem, no koka nosistiem āboliem. Gatavākos un mīkstākos apēdam kādi ir, pārējos vāram kompotos (pēc apmēram tādas pašas receptūras kā rabarberu kompotu), ātrajās zaptēs (ziemā kaut kā ābolu zapte nerullē, tad nu vāram tikai ātrajai ēšanai – uz apmēram 1,5kg iztīrītu un sagrieztu ābolu uzlej glāzi ūdens, pavāra līdz āboli sāk šķīst, pievieno ap 400g cukura un maisot vāra vēl 5 minūtes un ēd nost jau karstu. neviena burka ilgāk par pāris dienām nav izdzīvojusi – izēdās ātri ar maizi, pankūkām vai viekārši garām ejot ), cepam pankūkās un apgāztajās ābolkūkās…. Šodien nolēmu izmēģināt vienu recepti no mūsu ģimenes recepšu klades. Leģenda stāsta, ka recepetei esot vairak kā 30 gadi un savlaik esot bijusi lielā cieņā.

Tātad mīklai vajadzēs:

~600g miltus

2tk cepamā pulvera

200g cukura

1 paciņa (30-40g) vaniļas cukura

100g sviesta vai margarīna

2 olas

3-4 ēk piena

pildījumam vajadzēs:

800g-1kg ābolu

100g cukura (skat. piezīmi receptes beigās)

vaniļas cukurs, kanēlis pēc garšas

Pagatavošana:

Vienā bļodiņā sajauc olas (nedaudz atlej krūzītē  pārsmērēšanai) ar pienu.

Otrā bļodā sajauc miltus, cepamo pulveri un abus cukurus, tajā ieplucina sviestu vai margarīnu. Pielej olu-piena maisījumu un kārtīgi izmīca.Atdala apmēram trešdaļu no mīklas un abas daļas noliek vēsumā.

Sagriež nelielos kubiciņos ābolus.

Pildījumam paredzēto cukuru, vaniļas cukuru un kanēli samaisa. Visērtāk to darīt burciņā ar vāku – visu saber iekšā, aizkrūvē vāku un kārtīgi sakrata; viss vienmērīgi sajaucies, nekas neizbirst, un, ja paliek pāri, viegli uzglabājams.

Kad mīkla kādas 30 minūtes pabijusi vēsumā, lielāko daļu izrullē atbilstošā formā un izmērā, lai var izklāt plāti/formu un sanāktu maliņas, ko uzlocīt uz augšu.  Iesaku, vieglākai mīklas pārcilāšanai, rullēt uz plēves vai papīra. Izrullēto mīklu ieklāj formā un pieber ar āboliem.

Izdomā, kā veidosi pīrāga virsmu – var klāt vienu mīklas plāksni un sabakstīt ar dakšīņu, lai karstais gaiss tiek ārā (visvienkāršāk), var klāt mīklas strēmeles, var mīklas strēmeles sapīt skaistos rakstos.  Attiecīgi izrullē otro mīklas pikuci pareizajā formā, pārber ābolus ar cukura-kanēļa maisījumu, un klāj pāri mīklu (kārto mīklas strēmeles).

Apakšējās un augšējās mīklas malas saspiež kopā, lai ābolu sula netek ārā. Pārsmērē ar sakultu olu.

Cep 200 grādos līdz gaiši brūna virsma.  Gatavam ļauj nedaudz padzist un atpūsties, griēz gabalos un ēd!

Labu apetīti!

Piezīme par cukuru: receptē teikts, ka pildījumam ber 100g cukuru + vaniļas cukuru. Es piebēru apmēram 60-70g cukura un man tas jau izskatījās ārkārtīgi daudz un rezultāts bija stipri salds.  Domāju, ka 100g nav vajadzīgi pat nāvīgi skābiem āboliem.

Manas formas izmērs – 32cmx22cmx5cm

 
Komentēt

Raksta autors uz 30/08/2011 in Uncategorized

 

Birkas: ,

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s